A jam shtatzanë?

Pyetje:
Doktor jam një vajzë rreth të shtatëmbëdhjetave dhe kam tre javë qe kam kryer marrëdhënie për herë të parë dhe nuk më kanë ardhur menstruacionet në datën e duhur. Menstruacionet i kam patur gjithmonë të regullta dhe kam frikë mos kam ngelur shtatzanë apo ka ndonjë shpjegim tjetër ?? Ju lutem pres përgjigjen tuaj.

Përgjigje:
Nuk më thua ke bërë interkursë pa asnjë lloj mbrojtje? Ky është gabim shumë i madh. Kam thënë se për seks të sigurtë vajza duhet të marrë një kontraceptiv dhe djali duhet të veshë kondomin. Në qoftë se menstruacionet vonojnë më shumë se 8-10 ditë pas kryerjes së interkursës pa mbrojtje, gjëja e parë që shkon në mëndje është shtatzënia. Ti mund të kesh mbetur shtatzënë. Shko në farmaci ose në Planifikimin Familjar, të marrësh një test që e bën vetë në shtëpi, për të përcaktuar je ose jo shtatzënë. Nëse testi del negativ, këto testet e shtëpisë nuk janë shumë preçize, shko të vizitohesh tek një mjek obstetër ose tek një mami.
Mund të ketë edhe arsye të tjera që të ndërpriten menstruacionet, por ato janë të rralla, ndaj fillimisht përjashto shtatzëninë.
Uroj që të kalojnë këto telashe që ke, por herë tjetër mos bëj seks të pambrojtur. Edhe njëherë, merr një kontraceptiv dhe djali të veshi kondomin.
Uroj shëndet dhe fat
Doktori

6 Responses to A jam shtatzanë?

 1. albert says:

  Doktor a mund te mbetet nje femer shtatezene nese nuk e ka humbur virgjinitetin… vetem sa ka hyr koka e penisit ne vagin dhe ka dal pa e prish virgjinitetin ma fell… ju lutem ma ktheni nje pergjigje pasi qe e dashura ime ka te vjella dhe urinim te shpesht

 2. valentina says:

  Doktor jam 19 vjeq dhe kam pasur kontakte me te dashurin mirpo vetem kontakte te jashtme dmth jam e virgjer.mirpo kurioziteti esht se i dashuri rastesisht ka leshuar orgazem afer vagines sime.qe 15 dit me esht vonuar cikli kam frik se mos ndoshta ka depertu dicka perbrenda edhe pse jam e virgjer.Mirpo ne anen tjeter nuk esht e para her qe me vonohet cikli sepse jam e qrregullt mirpo nga kjo situat,me esht fokusu ai mendim.flm pres pergjgije

 3. bardha says:

  kuj te ju drejtohem per pytje

 4. TInA says:

  Jam 18 vjeq dhe kam pasur kontakte sexuale me te dashurin , kemi perdorur kondom po nuk kam perdorur kontraceptive, edhe pse kam kohe per ciklin menstrual , mirpo jam e frikesuar sa i perket shtatzanise , se di por me eshte bere fiksim … qfar mendoni juu ??? dhe a mund te me jepni ndonje keshille per heren tjeter

 5. denisa says:

  pershendetje doktor, jam nje vajz 18 vjec dhe para 2 javesh kryeva per here te pare mardhenie me te dashurin me te cilin shum shpejt do fejohemi. Pas kesaj kemi kryer mardhenie edhe disa here te tjera, por i dashuri nuk ndjen kenaqsi me kondom dhe prandaj e kemi ber pa kondom pasi ai mendon se mund te kontrollohet dhe te mos prishet brenda. Problemi eshte se kam filluar te kem disa probleme, ne mengjes me perzihet, po ka pasur raste dhe para se te fle… ndjej her pas here dhimbje te lehta ne fund te barkut,oreksi me esht shtuar shum dhe barku me eshte fryr .. kam pasur edhe shtim te sekrecioneve te bardha jo te trasha dhe me pak er. Jam e shqetesuar per nje shtatzani te padeshiruar pasi jam e vogel dhe gjeja primare per mua esht shkolla. femija do te ishte nje pengese ne keto momente. mund te duken edhe si shenjat paramenstruale por ato duan edhe me shum se 2 jave qe te vijn. nuk mundem qe te blej nje test shtatzanie pasi kam frik se mos ma kap mami dhe ajo sesht ne dijeni te lidhjes apo qe kam humbur virgjerin. Dhe dicka,, Heren e pare qe kryeva mardhenie, kisha 2 dit qe i kisha kaluar menstruacionet, normalisht me doli gjak. Por kur kryem perseri diten tjeter me doli perseri gjak po jo si gjaku i menstruaioneve apo kur humba virgjerin,, po ishte e kuqe e hapur dhe jo e trash. cfar mund te jet? Ju lutem tme ktheni pergjigje sa me pare pasi nuk di cte bej.

 6. Rina says:

  Ju uroj ni dit te mir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>