A jam shtatzënë?

g1Pyetje:

Përshëndetje doktor. Jam një vajzë 20vjeç? nga Tr.
Kam një shqetësim. Unë kryej marrëdhënie me të dashurin herë pas here.? Nga hera e fundit? kanë kaluar 2 javë, por që? para 2 ditësh dhe mbrëmë unë ndjej lodhje dhe më vjen për të vjellë.
Menstruacionet duhet të më kishin ardhur para 2 ditësh, por smë kanë ardhur akoma . Jam e shqetësuar. Kam frikë se jam shtatzënë të lutem më këhillo ça duhet të bëjë.

Faleminderit për? mirëkuptimin!

Përgjigje:

Nga ato pak gjëra qe thua, duket se mund të jetë ngjizur një fëmijë brenda teje. Natyrisht kjo nuk mund të thuhet me siguri pa të vizituar. Për të qetësuar veten do të bëje mirë të vizitoheshe tek ndonjë gjinekolog, ose me më rëndësi është të bësh një test me urinën tënde i cili tregon se je ose jo shtatzëne. Testin mund ta bësh edhe vetë. Testet për shtatzëninë blihen në farmaci dhe ato kanë të përshkruar mënyrën se si bëhet testi.
Po qe se je shtatzënë, ju të dy do të vendosni se çfarë do të bëni më tutje:
a-të bëheni prindër,
b- ta dhuroni fëmijën tuaj,
c- të prishni shtatzëninë përpara se të jeni bërë shtatzënë12 javëshe.

Fillimisht, filloni të përcaktoni jeni ose jo shtatzënë. Të tjerat më pas duhet t’i mendoni mirë dhe ato varen nga shume faktorë.
Të uroj shëndet dhe fat
Doktori.

12 Responses to A jam shtatzënë?

 1. era says:

  pershendetje doktor.
  jam nje vajze 22,kreva mardhenie me te dashurin ne diten e fundit te ciklit. kam 12 dite qe vazhdoj te jem e stresuar se mos jam shtatezane dhe cdo dite kam pasur dhembje te lehte stomaku dhe ndjesi te vjelluri. ne diten e 12 pata nje nje sekrecion te vogel ngjyre kafe.kam nevoje per nje keshille, A jam shtatezane?
  i dashuri nuk pati te bardhe por vec leng transparent pasi mardhenia zgjati 3 minuta.
  faleminderit

 2. Dardanni says:

  Pershendetje Doktor
  jam djalosh 19 vjeqar kryej mardhenie seksuale me nje vajz 17 vjeqare vajzes ju kan vonu monstracionet 10 dit
  a ka ndoni rezik ktu edhe nese ka qfare metoda muje me parandalu Shtatzanin

 3. linda gr says:

  tung ju lutem me tregoni si mund ta kem nje djal sepse i kam dy vajza dhe deshiroj qe femija i tret te jet djal.mestracionet i kam cdo 27 28 dit ju lutem me ndimoni.

 4. Erza Erza says:

  Pershendetje doktor!

  Jam nje vajze 20 vjeq.

  Desha te di nese shtatzania sado e hershme qe eshte, a verehet ne aparain e gjinekologut?

  Menstruacionet i kisha me date 3 shtator. Sot jemi me date 2 tetor. Zakonisht me vijne 3-5 dite para se te behet muaji.

  I bera 2 teste te urines, dhe me dolen negativ.

  Ndoshta eshte vetem ndonje crregullim.

  Para 4 dite isha te gjinekologu, nese jam shtatezene, a mund ta ket verejtur gjinekologu? Ju lutem nese keni mundesi me ktheni pergjigjen sa me pare!

  Tani po pres te filloj me kontraceptiv sepse me dolen disa folikule. Faleminderit!
  Me respekt Erza!

 5. MEMEMEME says:

  PERSHENDETJE DOKTOR DUA QE TA BEJ NJE PYTJE ?
  KAM PAS MARDHANJE ME TE DASHTURIN DY HERE,PASTAJ MESTRACINET I KOM PAS ME RREGULL PO TASH NUK ME KAN ARDHUR PRA QE DY MUAJ QFAR MUD TE JET KJO JU LUTEM TREGOMNI SE JOM E BRENGOSUR

 6. erga bv says:

  pershendejte qe 5 muaj jam martuar vazhdimimishta kam mardhenie seksuale por nuk mund te mbetem shtatzen.kam pasur kontroolla te vazhdushme te gjinekologu per me thot mir shum shum jem per nje infeksion qe e kam pasur esheia koli.edhe burri te gjitha analizat i ka ber te gjitha mir i kan dal.dua te di pse nuk mbetem shtatzan a mund te jet nga infeksioni.tung

 7. HANI says:

  PRSH DOCTOR JAM HANI NGA LONDRA JEETOJ NE LONDER JAM EMARTUAR KA 7 MUAJ CE JAM EMARTUAR KTU NRE LONDER NE MUAJIN JANUAR ME DATEN 16 JANUAR BERA NJE TEST TE SHTATZANIS ME DOLI POZITIV POR ME DATEN 16 JANUAR KISHA KOHEN EPERIODAVE ME DATEN 20 KISHA GJAKDERDHJE DHE DHIMBJE SHUM TE MADHE NE BARK DHE UDETYROVA TE SHKOJA TE DOCU KUR SHKOVA ME THA ESHTE NORMALE SE JAN GRUMBULLU MENSET POR PASTAJ PRAP KISHA DHIMBJE POR TE MJEKU NUK SHKOVA DERI PAS 3 DITESH CE NDALUAN GJAKDERDHJET ATEHER SHKOVA TE DOCU DHE ATA DYSHUAN SE KISHA ABORT SPONTAN POR ME THAN SE JE PASTRU VET ESHTE GJITHCKA NE RREGULL TANI JE PASTERT SPO SHIHET KURGJO KE HUMB FEMIJEN THA POR SJEMI TE SIGURT AKA PAS ABORT APO JO ATA UBAZUAN DMTH VETEM TEK TESTI URINOR PASTAJ TASH NE MUAJIN SHKURT ME 20 SHKURT KISHA KOHEN EPERIODAVE DHE NUK ME KAN ARDHUR ENDE PERIODAT ERADHES TANI ESHTE DATA 2 MARS UN BERA 1 TEST ME DATEN 26 JAN DHE NJE TJETER TEST NE DAT 28 JANUAR 2 TESTAT ME DOLEN POZITIV DHE KAM SHENJA TE SHTATZANIS DJE ISHA TE DOCU POR ME THA DERINE JAVEN E 6T TE SHTATZANIS NUK MUND TE BEJM ASNJE SCAN SEPSE NUK SHIHET PASTAJ ME FRIKSOI SHUME SE ME THA MUND TE KESH MBETUR SHTATZENE PREJ ATEHER KUR KAM PAS ABORT THA SE NDOSHTA KA DAL GJYSMA E GJYSMA KA MBET BRENDA DMTH TANI KRIJOHET BEBI GJYSEM ME FRIKSOI SHUM DHE ME THA SE DUHET CDO DY DIT TE ME MARRIN GJAKUN PER TU SIGURUAR SE ESHTE EVERTET KJO APIO JO TASHJ JAM DUJKE BER KTO ANALIZA TE GJAKUT DHE VEC PRES NGA ATA POR KAM SHUM FRIK PER BEBIN TIM MOS ESHTE KJO EVERTET TE LUTEM NCOFTSE DIN DICKA ME SHKRUAJ NE EMAILIN TIM TE LUTEM KAM SHUM NEVOJ PLZZZ HANI_86_@LIVE.COM

 8. HANI says:

  DMTH TANI DHJET DIT KAM VONES TE PERIODAVE JAM SHTATZENE NORMAL APO KAM MBEWRTUR OPREJ ATEHERB GJYSEM SI THUA TI DOCTOR TE LUTEM ME NDIHMO DHE ME SHKRUJ PRE SHUM PER GJIGJJEN TUAJ PLZZZZ

 9. blerarti says:

  dua ta die se a mundesh ne mardhenjen e par tja prish vergjenitetin e nese po a mund femra te ket pasoja dhe te gel shtatzen ne mardhanjen e par ju faliminderitt

 10. pershendetje jam nita nha lipjani jam 20 vjeqare jam e martuar qe 1 vit para 3 muajve kemi vendoser qe te fillojm nje bebe,por tani ket muaj sod kam ber 2 muaj qe nuk me kan ardhur mostracjonet kam dhimbje nganjeher ne bark mi rrin i fryer kam shum dhimbje ne gjoks me jan fryer dhe me dhemin shum kam qen para 2 jave te mjeki kam ber analizat e gjakit me kan dal negativ,mjeki deshti mem jap kokrra per mem ardh por tani mase ke shiquar analizat e gjakut ma tha qe me mir mos mej pi hapat por te priseim edhe 1 muaj dhe pastaj vendosim diqka,keshtu qe jam ber shum merak kam shum stres te pres edhe 2 jav per ne kontrooll vendosa te ju shkuruaj juve besoj qe me ndimoni diqka se jam shum ne stres ju faleminderit shum nga nita,.

 11. ola says:

  pershendetje
  jam 20 vjec e martuar dhe kam marredhenie te rregullta seksuale .menstuacionet para martese i8 kam pasur te crregullta po me vone me jane rregulluar disi me vinin cdo muaj .Menset e fundit i kisha me 15 shtator dhe nuk me kane ardhur me.nuk kam asnje shenje tjeter .bera dhe testin me doli negativ cmund te me thoni ju?

 12. drilonna says:

  Jam vajze dhe kam kryer mardhenje me te dashurin… i kam pasur periodat me 21.05. pastaj mkan ardhur perseri me 03.06.. me kan kaluar pastaj perseri me kan ardhur pas 12 ditesh.. Qfar mund te jet kjo a mundet te ndodh qe jam 7zane.. Testin e 7zanis ende se kam ba,, kan kalu 2jaw nga mardhenja seksuale.. Ju lutem per ndihmm..
  flm per mirkuptim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>