Myku në organet gjenitale

Pyetje:
Përshëndetje i nderuar doktor ! Jam një djalë 16 vjeç , kam kryer? marrëdhënie me të dashurën time 16 vjeç shumë herë. Ajo u vizitua pak kohë më parë dhe doli që kishte myk (candida), ajo tani po merr disa antibiotikë dhe po kurohet . Unë jam i shqetësuar për veten time, po unë jam i prekur ? Dhe nqs po si të kurohem ? Ku të vizitohem ? Ju lutem më ktheni përgjigje se jam shumë i shqetësuar. Ju faleminderit!

Përgjigje:
Myku në organet gjenitale është një sëmundje infektive seksuale, që do të thotë që kalon nga njëri tek tjetri gjatë kontakteve seksuale.
Sipas llogjikës supozohet që edhe ti të jesh i infektuar me myk. Për ta diagnostikuar duhet të shkosh tek doktori dhe të bësh analizën.
Si rregull kur njëri partner është i infektuar me një sëmundje infektive seksuale, të dy bashkarisht duhet të shkojnë tek doktori, të diagnostikohen dhe të mjekohen njëkohesisht, që të mos e kalojnë infeksionin si topi i pingpongut nga njëri tek tjetri.
Shkoni të dy tek doktori dhe filloni të mjekoheni së bashku.
E kam thënë shumë herë mbrojtja më e mirë është kondomi. Mos bëni seks pa kondom dhe për të qënë më të sigurt për shtatzënitë e padëshiruara bashkë me kondomin vajza të përdorë edhe një metodë kontraceptive, për të cilën duhet të bisedojë me doktorin.
Gjatë kohës që të dy jeni të infektuar ose njeri nga ju është i infektuar, mos bëni seks.
Uroj shëndet e fat.
Doktori.

10 Responses to Myku në organet gjenitale

 1. tinna says:

  i nderuari doktor jam nje goc 19 vjeqe nga tirana tani kam nje te dashur ai deshiron qe te bejm seks pa kondom ngase esht shum i sigurt se nuk do me ler shtatzan ndersa un frigohem shum nga shtatzanija qfar te beje???Ai nuk deshiron te perdpr kondom nuk e di a te pranoj ajo a mund ti besoj?? ju falemenderit

 2. bina says:

  i nderuar doktor jam nje vajz 22 vjeqare qe nje koh me shfaqet nje e mbledhur nen lekur her pas here tek organi gjenital kam marur barna e kam pas intervenim kirurgjik por pas nje kohe me shfaqet ju lutem a mund te me ndimoni se per qfar behet fjal faliminderit per mirkuptim

 3. Anonim says:

  Pershendetje doktor jam nje djal 24vjec,kam kryer mardhenje disa here me partnere te ndryshme pa pasur probleme, por tani kohet e fundit kam filluar te kem probleme me organin gjenital si p.sh djegie ne pjesen e siperme te kokes, dhimbje te testikujve, dhimbje jo te shpeshta ne fundin e barkut dhe kam shum c’rregullime me organin gjenital sepse nuk arrin te ngihet plotesisht si me perpara? Ju lutem doktor me ndihmoni me nje pergjigje sepse jam shume i shqetesuar? Faleminderit.

 4. alba says:

  pershendetje jam nje vajz 19 vjeq kam kuyer mardhenje me te dashurin tim pas mardhenjeve disa jave kam pasur problem infeksion urinae apo infeksion gjenitale kam c’rregullime te ciklit menstrual nuk vin me rregull vonohen edhe kam dhimbje te medha po ashtu kur urinoj kam shum djeksim dhe urimim te shpesht, kam dhimbjen tek vezoren po ashtu kam shum menstuacion te bardha. kam perdor baran cipronatin 750 mg si dhe caj brosnica,uvin caj shperlare me kamelica. faleminderit per mirkuptim.pres pergjigjjen tuaj te me ndimon …

 5. iva says:

  pershendetje jam nje vajz 19 vjec e kam kryer marredhenie me te dashurin kur isha me ato.une kam myk brenda ne vagine.tani te dy kemi infeksion.te dy kemi mar ilace por dua te di per sa koh sherohem une e per sa koh i dashuri im.

 6. besa says:

  jam martue qe 3 muj kam mardhe me te dhe kam dhimbje me madhe edhe jam aj aty posht nuk e di pse po du ta di per qkafit asht a sht nja gje siorioze edhe qak duhet te bej un qe mu shfry e ajtja pres nje pergjegjje

 7. nora says:

  pershendetje jam 21 vjeqe kam pasur myk ne organet gjenitale kam perdor barna mecllon jam sheruar a mund te me kthehet perseri pasi nuk kam shkuar te gjenikologja per kontrrol keto barna mi ka rekomandu nje shoqe

 8. dila says:

  pershendetje jam 23 vjece me vjen her e keqe ne organet gjenitale nje koh te gjat.. kam kryer kontrollat te gjinekologja kam ber analizen dhe kam perdorur kapsula dovicin po asgje nuk me kan ndimuar..ju lutem a muneni te me keshilloni qfar te bej

 9. dingdong says:

  pershendetje doktor kam probleme me organin gjenital kam pasur disa njolla te bardha ne kokene penisit dhe tani me jane shnderuar ne kokrriza ju lutem mund te me tregoni cfare jane /;

 10. fjolla says:

  jam 28 vjet kam lind dy femij po tash kam problem me organet gjenital kam menstracione te bardha po me gjak dhe kam dhembje gjat merdhenjeve me partnerin kam ber disa analiza mir po doktori po thot munesh me mas nje tuberkuloz ne miter ngase ma heret kum pas nje tuberkuloz milar ju falaminderit ju lutem mund te me tregoni diqka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>